1. Beräkna den empiriska formelmassan:
* C:12,01 g/mol
* H:1,01 g/mol
* Empirisk formelmassa av CH2:12.01 + (2 * 1,01) =14.03 g/mol
2. Bestäm hela antalet mellan den molmassan och den empiriska formelmassan:
* Molmassa / empirisk formelmassa =42,0 g / mol / 14,03 g / mol ≈ 3
3. Multiplicera abonnemanget i den empiriska formeln med förhållandet:
* CH2 * 3 = C3H6
Därför är föreningens molekylformel C3H6.