1. Konvertera temperaturen till Kelvin
* T (k) =t (° C) + 273,15
* T (K) =20 ° C + 273,15 =293,15 K
2. Använd den ideala gaslagen
* Pv =nrt
* P =tryck (ATM) =1 ATM
* V =volym (l) =44 l
* n =antal mol (mol)
* R =idealisk gaskonstant =0,0821 l · atm/mol · k
* T =temperatur (k) =293,15 k
3. Lös för n (mol)
* n =(pv) / (rt)
* n =(1 atm * 44 l) / (0,0821 l · atm / mol · k * 293,15 k)
* n ≈ 1,84 mol
Därför finns det cirka 1,84 mol N2 -gas under dessa förhållanden.