1. Hitta atomvikterna i kol och väte:
* Kol (c):12.011 g/mol
* Väte (H):1,008 g/mol
2. Multiplicera atomvikten för varje element med dess abonnemang i molekylformeln:
* Kol:60 atomer * 12.011 g/mol/atom =720,66 g/mol
* Väte:122 atomer * 1,008 g/mol/atom =123,00 g/mol
3. Lägg till resultaten från steg 2 för att hitta den totala molekylvikten:
* 720,66 g/mol + 123,00 g/mol = 843,66 g/mol
Därför är molekylvikten för C60H122 843,66 g/mol.