1. Hitta den molmassan av jod (I):
* Molmassan för jod är 126,90 g/mol (du kan hitta detta på periodiska tabellen).
2. Beräkna antalet mol jod:
* Mol =massa / molmassa
* Mol =85.979 g / 126,90 g / mol
* Mol ≈ 0,677 mol
3. Använd Avogadros nummer för att hitta antalet atomer:
* Avogadros nummer är 6.022 x 10^23 atomer/mol
* Antal atomer =mol x Avogadros nummer
* Antal atomer ≈ 0,677 mol x 6,022 x 10^23 atomer/mol
* Antal atomer ≈ 4,08 x 10^23 atomer
Därför finns det cirka 4,08 x 10^23 atomer i ett prov på 85.979 g jod.