1. Bestäm den molmassan av dimetylkvicksilver:
* Kol (c):12,01 g/mol * 2 =24,02 g/mol
* Väte (H):1,01 g/mol * 6 =6,06 g/mol
* Kvicksilver (Hg):200.59 g/mol
* Total molmassa:24,02 + 6,06 + 200,59 = 230,67 g/mol
2. Beräkna antalet mol:
* Mol =massa / molmassa
* Mol =7,10 g / 230,67 g / mol
* Mol ≈ 0,0308 mol
3. Använd Avogadros nummer för att hitta antalet molekyler:
* Avogadros nummer:6.022 x 10²³ molekyler/mol
* Antal molekyler =mol * Avogadros antal
* Antal molekyler ≈ 0,0308 mol * 6,022 x 10²³ molekyler/mol
* Antal molekyler ≈ 1,85 x 10² molekyler
Därför innehåller ett 7,10 g prov av dimetylkvicksilver cirka 1,85 x 10² molekyler.
Viktig anmärkning: Dimetylkvicksilver är extremt giftigt och bör hanteras med extrem försiktighet. Denna beräkning är endast för utbildningsändamål.