1. Beräkna mullvadarna med kcl
* molmassa av KCl: 39,10 g/mol (k) + 35,45 g/mol (Cl) =74,55 g/mol
* mol KCl: (10,0 g kcl) / (74,55 g / mol) =0,134 mol kcl
2. Beräkna molariteten
* molaritet (M) =mol lösning / liter lösning
* molaritet = (0,134 mol kcl) / (0,500 L) = 0,268 m
Därför är molariteten för KCL -lösningen 0,268 m.