1. Hitta antalet mol metan:
* molmassa av metan (CH4): 12,01 g/mol (c) + 4 * 1,01 g/mol (H) =16,05 g/mol
* mol metan: (1,6 g) / (16,05 g / mol) =0,1 mol
2. Hitta antalet metanmolekyler:
* Avogadros nummer: 6.022 x 10^23 molekyler/mol
* Antal metanmolekyler: (0,1 mol) * (6,022 x 10^23 molekyler/mol) =6,022 x 10^22 molekyler
3. Hitta antalet elektroner per metanmolekyl:
* Kol (c) har 6 elektroner.
* väte (H) har 1 elektron.
* Totala elektroner per metanmolekyl: 6 + (4 * 1) =10 elektroner
4. Beräkna det totala antalet elektroner:
* Totala elektroner: (6.022 x 10^22 molekyler) * (10 elektroner/molekyl) =6.022 x 10^23 elektroner
Därför finns det cirka 6,022 x 10^23 elektroner i 1,6 g metan.