• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Beräkna det arbete som gjorts när 1,0 mol vatten vid 273 K förångas mot atmosfärisk tryckatmosfär. Anta idealiskt gasbeteende.?
    Så här beräknar du det arbete som gjorts när 1 mol vatten förångas mot atmosfärstryck:

    Förstå koncepten

    * Förångning: Detta är processen för en vätska som förändras till en gas.

    * arbetet gjort: Inom termodynamik är arbete som utförs av ett system den energi som överförs av systemet på grund av en volymförändring. För en idealisk gas beräknas detta som:

    * W =-pΔV (där P är tryck och ΔV är volymförändringen)

    * Idealisk gaslag: PV =NRT (där P är tryck, V är volym, N är mol, R är den perfekta gaskonstanten och T är temperatur)

    Beräkningar

    1. Bestäm den initiala volymen:

    * Eftersom vatten är en vätska kan vi ignorera dess ursprungliga volym.

    2. Bestäm den slutliga volymen (volymen vattenånga):

    * Använd den ideala gaslagen för att hitta volymen på 1 mol vattenånga vid 273 K och 1 atm tryck.

    * V =(nrt)/p =(1 mol * 0,0821 l · atm/mol · k * 273 k)/1 atm ≈ 22,4 l

    3. Beräkna volymförändringen:

    * ΔV =slutvolym - initial volym ≈ 22,4 L - 0 L =22,4 L

    4. Beräkna arbetet gjort:

    * W =-pΔV =-(1 atm) * (22,4 l) ≈ -22,4 l · atm

    Omvandling till Joules

    * 1 l · atm =101,325 j

    * Därför W ≈ -22,4 L · ATM * 101.325 J/L · ATM ≈ -2270 J

    Viktig anmärkning: Denna beräkning antar att förångningsprocessen sker vid konstant tryck (isobarisk).

    Slutsats

    Det arbete som gjorts när 1 mol vatten förångas mot atmosfärstrycket vid 273 K är ungefär -2270 J. Det negativa tecknet indikerar att arbetet görs * av * systemet (vattenånga) på omgivningen (atmosfären).

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com