• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vilken mängd HCL -gas måste läggas till 1,00 L en buffertlösning som innehåller acicicid2.0M och acetat för att producera med pH 3,88?
    Så här löser du detta problem:

    1. Förstå begreppen

    * buffertlösningar: Buffertlösningar motverkar förändringar i pH när små mängder syra eller bas tillsätts. De består av en svag syra och dess konjugatbas (eller en svag bas och dess konjugatsyra).

    * Henderson-Hasselbalch-ekvation: Denna ekvation relaterar pH för en buffertlösning till PKA för den svaga syran och förhållandet mellan koncentrationerna av syran och dess konjugatbas:

    ph =pka + log ([konjugat bas]/[syra])

    * hcl (saltsyra): En stark syra som kommer att reagera med acetatjonen (konjugatbasen) i bufferten, flytta jämvikten och sänka pH.

    2. Samla information

    * pka av ättiksyra: PKA för ättiksyra är 4,74.

    * önskat pH: 3.88

    * Inledande koncentrationer:

    * [Ättiksyra] =2,0 m

    * [Acetat] =(vi måste ta reda på detta)

    * volym buffert: 1,00 L

    3. Ställ in beräkningen

    * Hitta den initiala acetatkoncentrationen:

    * Vi känner till önskat pH och PKA. Vi kan använda Henderson-Hasselbalch-ekvationen för att hitta förhållandet mellan acetat och ättiksyra:

    * 3,88 =4,74 + log ([acetat]/[ättiksyra]))

    * Lös för förhållandet:[acetat]/[ättiksyra] =0,138

    * Eftersom [ättiksyra] =2,0 m, sedan [acetat] =0,138 * 2,0 m =0,276 m

    * Beräkna molen hos HCl som behövs:

    * Reaktionen mellan HCl och acetat är:

    HCl + CH3COO--> CH3COOH + CL-

    * För varje mullvad HCl tillagd konsumeras en mol acetat och en mol ättiksyra bildas.

    * Låt 'X' representera molen till HCl tillagd.

    * Efter att ha lagt till HCl:

    * [ättiksyra] =2,0 m + x

    * [acetat] =0,276 m - x

    * Använd Henderson-Hasselbalch-ekvationen igen med de nya koncentrationerna:

    3,88 =4,74 + log ((0,276 - x)/(2,0 + x))

    * Lös för 'x':x =0,153 mol

    4. Beräkna massan av HCl

    * molmassa av HCl: 36,46 g/mol

    * massa av HCl: 0,153 mol * 36,46 g/mol =5,58 g

    Svar: Du måste lägga till ungefär 5,58 gram av HCL -gas till buffertlösningen för att uppnå ett pH på 3,88.

    Viktig anmärkning: Denna beräkning antar idealiska förhållanden. I praktiken är det mycket svårt att säkert och exakt lägga till HCL -gas direkt till en lösning. Det är mycket säkrare att använda en standardlösning av HCl med en känd koncentration för att uppnå önskat pH.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com