1. Hitta den molmassan av CCL4:
* Kol (C) har en molmassa på 12,01 g/mol.
* Klor (CL) har en molmassa av 35,45 g/mol.
* CCL4 har 1 kolatom och 4 kloratomer.
* Molmassa av CCL4 =(12,01 g/mol) + (4 * 35,45 g/mol) =153,81 g/mol
2. Beräkna antalet mol:
* Mol =massa / molmassa
* Mol =56 g / 153,81 g / mol
* Mol ≈ 0,364 mol
Därför finns ungefär 0,364 mol CCL4 i 56 g.