1. Skriv den balanserade kemiska ekvationen:
CH₄ + 2O₂ → CO₂ + 2H₂O
2. Konvertera gram metan till mol:
* Molmassa av CH₄ =12,01 g/mol (c) + 4 * 1,01 g/mol (H) =16,05 g/mol
* Mullvader Ch₄ =16 g / 16,05 g / mol =0,997 mol
3. Använd molförhållandet från den balanserade ekvationen:
* Den balanserade ekvationen visar att 1 mol CH₄ producerar 2 mol H₂O.
4. Beräkna mullvad med producerad vatten:
* Mol av H₂O =0,997 mol Ch₄ * (2 mol H₂O / 1 mol ch₄) =1.994 Mol H₂o
Därför produceras cirka 1,994 mol vatten (H₂O) från reaktionen av 16 gram metan (CH₄) med en obegränsad tillförsel av syre (O₂).