1. Konvertera gram till mol:
* Hitta molmassan för H₂SO₄:
* H:1,01 g/mol * 2 =2,02 g/mol
* S:32,07 g/mol
* O:16,00 g/mol * 4 =64,00 g/mol
* Total molmassa =98,09 g/mol
* Beräkna mol av h₂so₄:
* mol =massa / molmassa
* mol =2,943 g / 98,09 g / mol
* mol =0,03 mol
2. Konvertera cm³ till liter:
* 1 cm³ =0,001 l
* 150,0 cm³ =150,0 cm³ * 0,001 l/cm³ =0,150 l
3. Beräkna koncentration (molaritet):
* Molaritet (M) =mol lösning / liter lösning
* M =0,03 mol / 0,150 l
* m =0,2 m
Därför är koncentrationen av svavelsyralösningen 0,2 M (eller 0,2 mol).