1. Den ideala gaslagen
Den ideala gaslagen uttrycks som:
Pv =nrt
där:
* P =tryck (i atmosfärer, ATM)
* V =volym (i liter, l)
* n =antal mol
* R =idealisk gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)
* T =temperatur (i Kelvin, K)
2. Ordna om formeln för att lösa för 'n'
Vi vill hitta antalet mol (n), så ordna om formeln:
n =pv / rt
3. Anslut värdena
* P =3,5 atm
* V =20 l
* R =0,0821 l · atm/mol · k
* T =280 K
4. Beräkna
n =(3,5 atm * 20 l) / (0,0821 l · atm / mol · k * 280 k)
n ≈ 3,04 mol
Därför kommer cirka 3,04 mol en idealisk gas att uppta en volym på 20 liter vid 3,5 atm och 280 K.