1. Hitta den molmassan av PBO2:
* Bly (PB) har en molmassa på 207,2 g/mol
* Syre (O) har en molmassa på 16,00 g/mol
* PBO2 har en Pb -atom och två O -atomer:(207,2 g/mol) + (2 * 16,00 g/mol) =239,2 g/mol
2. Konvertera kg till gram:
* 1 kg =1000 g
* 7,44 x 10^4 kg * 1000 g/kg =7,44 x 10^7 g
3. Beräkna antalet mol:
* mol =massa (g) / molmassa (g / mol)
* mol =(7,44 x 10^7 g) / (239,2 g / mol)
* mol =3,11 x 10^5 mol
Därför finns det 3,11 x 10^5 mol i 7,44 x 10^4 kg bly (iv) oxid.