• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vad är motståndet hos ett material som drar 200 mA -ström vid 20V?
    Så här beräknar du motståndet:

    Förstå ohms lag

    Ohms lag är det grundläggande förhållandet mellan spänning (v), ström (i) och motstånd (r):

    * v =i * r

    Där:

    * v är spänning (mätt i volt)

    * i är aktuell (mätt i ampere eller förstärkare)

    * r är motstånd (mätt i ohm)

    Lösning för motstånd

    1. Konvertera milliamperes (MA) till Amper (A):

    200 mA =0,2 a

    2. Omorganisation Ohms lag för att lösa för motstånd:

    R =v / i

    3. Anslut värdena:

    R =20V / 0,2A

    4. Beräkna motståndet:

    R =100 ohms

    Därför är materialets motstånd 100 ohm.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com