• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vilken volym O2 som samlats in vid 22,0 C och 728 mm Hg skulle produceras av nedbrytningen 8,15 g KClO3?
    Så här löser du detta problem steg-för-steg:

    1. Skriv den balanserade kemiska ekvationen:

    2 kclo₃ (s) → 2 kcl (s) + 3 o₂ (g)

    2. Beräkna mullvadarna Kclo₃:

    * Molmassa av kclo₃ =39,10 g/mol + 35,45 g/mol + 3 * 16,00 g/mol =122,55 g/mol

    * Mol av kclo₃ =(8,15 g) / (122,55 g / mol) =0,0665 mol

    3. Beräkna molen av O₂ producerade:

    * Från den balanserade ekvationen producerar 2 mol kclo₃ 3 mol O₂.

    * Mol O₂ =(0,0665 mol kclo₃) * (3 mol o₂ / 2 mol kclo₃) =0,0998 mol o₂

    4. Konvertera temperaturen till Kelvin:

    * T (k) =t (° C) + 273,15

    * T (k) =22,0 ° C + 273,15 =295,15 K

    5. Konvertera trycket till atmosfärer:

    * 1 atm =760 mm Hg

    * P (atm) =(728 mm Hg) / (760 mm Hg / atm) =0,958 atm

    6. Använd den ideala gaslagen för att beräkna volymen:

    * Pv =nrt

    * V =(nrt) / p

    * Var:

    * V =volym (l)

    * n =mol (mol)

    * R =idealisk gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

    * T =temperatur (k)

    * P =tryck (ATM)

    * V =(0,0998 mol * 0,0821 l · atm / mol · k * 295,15 k) / 0,958 atm

    * V = 2,54 l

    Därför skulle 2,54 L O₂ produceras vid 22,0 ° C och 728 mm Hg.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com