• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vilken procent är en lösning som innehåller 150 mg aktivt substans i 20 ml?
    Så här beräknar du procentandelen av en lösning:

    1. Konvertera milligram till gram:

    * 150 mg =0,15 g (sedan 1 g =1000 mg)

    2. Beräkna koncentrationen i gram per milliliter:

    * Koncentration =0,15 g / 20 ml =0,0075 g / ml

    3. Konvertera koncentrationen till en procentandel:

    * Procent =(0,0075 g/ml) * 100% = 0,75%

    Därför innehåller lösningen 0,75% av det aktiva ämnet.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com