1. Skriv den balanserade kemiska ekvationen:
Cuso₄ (aq) + 2naOH (aq) → cu (OH) ₂ (s) + na₂so₄ (aq)
2. Bestäm mullvadarna i Cuso₄:
* Konvertera volym till liter: 50,0 ml =0,050 l
* Använd molariteten för att hitta mol: Mol Cuso₄ =(0,050 L) * (0,5 mol/L) =0,025 mol
3. Använd stökiometri för att hitta molen av NaOH:
* Från den balanserade ekvationen är molförhållandet 1 mol cuso₄:2 mol naoh.
* Beräkna mol NaOH: Molar NaOH =(0,025 mol cuso₄) * (2 mol NaOH / 1 mol cuso₄) =0,050 mol
4. Beräkna volymen av NaOH -lösning:
* Använd NaOH:s molaritet för att hitta volymen: Volym NaOH =(0,050 mol) / (1,00 mol / L) =0,050 L
5. Konvertera volym till milliliters:
* 0,050 L =50,0 ml
Därför behöver du 50,0 ml 1,00 M NaOH för att reagera helt med 50,0 ml 0,5 m cuso₄.