1. Hitta den molmassan av PBSO₄:
* Bly (PB):207,2 g/mol
* Svavel (er):32,06 g/mol
* Syre (O):16,00 g/mol (och det finns fyra syreatomer)
Molmassa av PBSO₄ =207,2 + 32,06 + (16,00 x 4) =303,26 g/mol
2. Beräkna antalet mol:
* mol =massa / molmassa
* mol =158,1 g / 303,26 g / mol
* Mol ≈ 0,521 mol
Därför finns det cirka 0,521 mol PBSO₄ i flaskan.