1. Beräkna den dagliga energiförbrukningen:
* watt till kilowatt: Dela glödlampans wattage med 1000:400 watt / 1000 =0,4 kilowatt
* Daglig energiförbrukning: Multiplicera glödlampans kraft i kilowatt med antalet timmar den används:0,4 kilowatt * 18 timmar =7,2 kWh
2. Beräkna den dagliga kostnaden:
* Multiplicera daglig energiförbrukning med kostnaden per kWh: 7.2 KWH * $ 0,145/kWh =$ 1,044
Därför skulle det kosta ungefär $ 1,04 per dag att köra en 400-watts glödlampa i 18 timmar med en hastighet av 14,5 cent per kWh.