Förstå potentiell energi
Potentiell energi (PE) är den energi som ett objekt har på grund av dess position eller konfiguration. I detta fall har lådan potentiell energi eftersom den har lyfts till en högre position mot tyngdkraften.
Formeln
Formeln för potentiell energi är:
Pe =mgh
där:
* PE är potentiell energi (mätt i Joules, J)
* m är objektets massa (mätt i kilogram, kg)
* g är accelerationen på grund av tyngdkraften (cirka 9,8 m/s²)
* h är höjden över en referenspunkt (mätt i meter, m)
Hitta massan
Vi måste hitta massan (m) för lådan innan vi kan beräkna den potentiella energin. Vi kan använda kraften (f) och accelerationen på grund av tyngdkraften (g) för att hitta den:
F =ma
100 n =m * 9,8 m/s²
m =100 n / 9,8 m / s²
M ≈ 10,2 kg
Beräkning av potentiell energi
Nu kan vi ansluta värdena till den potentiella energiformeln:
Pe =mgh
PE =(10,2 kg) * (9,8 m/s²) * (2 m)
PE ≈ 200 J
Svar: Lådans potentiella energi är ungefär 200 joules .