• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Energi
    Vad är den specifika värmen i ett ämne som har mass 25 gram och kräver 525 kalorier för att höja temperaturen med 15 grader Celsius?
    Så här beräknar du den specifika värmen:

    Förstå koncepten

    * Specifik värme: Mängden värmeenergi som krävs för att höja temperaturen på 1 gram av ett ämne med 1 graders Celsius (eller 1 kelvin).

    * Formel: Specifik värme (C) =Värmeenergi (Q) / (MASS (M) * Temperaturförändring (ΔT))

    Beräkningar

    1. Identifiera de givna värdena:

    * Massa (m) =25 gram

    * Värmeenergi (Q) =525 kalorier

    * Förändring i temperatur (ΔT) =15 grader Celsius

    2. Anslut värdena till formeln:

    * C =525 kalorier / (25 gram * 15 grader Celsius)

    3. Beräkna:

    * C =525 kalorier / 375 gram * grader Celsius

    * c =1,4 kalorier/gram * grader celsius

    Svar: Den specifika värmen i ämnet är 1,4 kalorier/gram * grader Celsius.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com