1. Hitta kostnaden för ett äpple:
* Eftersom han kan köpa 36 äpplen med samma summa pengar som 12 päron, kostar ett äpple på samma sätt som 12/36 =1/3 av ett päron.
2. Bestäm lika antalet äpplen och päron:
* För att köpa ett lika antal äpplen och päron måste vi hitta ett nummer som är delbart med båda 3 (kostnadsförhållandet för ett äpple till ett päron) och 12 (antalet päron han kan köpa).
* Den minst vanliga multipeln på 3 och 12 är 12.
Svar:
Han kan köpa 4 päron och 12 äpplen .