För att känna till detta måste du fråga:
* vad kostar 1 kg * av något *? Till exempel:
* "Hur mycket kostar 1 kg äpplen?"
* "Vad är priset på 1 kg guld?"
Vänligen ge mer sammanhang om vad du vill veta priset på.