Så här beräknar du nettokraften:
Newtons andra rörelselag:
* kraft (f) =massa (m) × acceleration (a)
givet:
* Massa (m) =1200 kg
* Acceleration (a) =20 m/s²
Beräkning:
* Kraft (F) =1200 kg × 20 m/s²
* Kraft (F) =24 000 N (Newtons)
Därför är nettokraften på bilen 24 000 newton.