densitet =massa / volym
I det här fallet:
* Massa =50
* Volym =25
Därför är densiteten:
densitet =50/25 =2
Du har inte specificerat enheter, men förutsatt att massan är i gram och volymen är i milliliter, skulle densiteten vara 2 g/ml .