• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Trycket på ett provhelium i 1,00 L -behållaren är 0,988 atm, vad är det nya om det placeras 4,40 behållare?
    Så här löser du detta problem med hjälp av Boyles lag:

    Boyle's Law säger att trycket på en gas är omvänt proportionell mot dess volym, förutsatt konstant temperatur. Matematiskt:

    P₁v₁ =p₂v₂

    Där:

    * P₁ =initialtryck

    * V₁ =initial volym

    * P₂ =sluttrycket

    * V₂ =slutvolym

    Låt oss ansluta värdena:

    * P₁ =0,988 atm

    * V₁ =1,00 L

    * V₂ =4,40 l

    * P₂ =?

    Lös för P₂:

    0,988 atm * 1,00 l =p₂ * 4,40 l

    P₂ =(0,988 atm * 1,00 l) / 4,40 l

    P₂ ≈ 0,225 atm

    Därför är det nya trycket från heliumprovet i 4,40 L -behållaren ungefär 0,225 atm.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com