1. Beräkna accelerationen:
* Newtons andra lag: Kraft (f) =massa (m) * acceleration (a)
* Omarrangering för att lösa för acceleration:a =f / m
* Pluggning av värdena:A =25 N / 10 kg =2,5 m / s²
2. Beräkna den slutliga hastigheten:
* konstant accelerationsekvation: v =u + på
* v =sluthastighet
* u =initial hastighet (0 m/s eftersom kroppen är i vila)
* A =acceleration (2,5 m/s²)
* t =tid (3 sekunder)
* Pluggning av värdena:V =0 + (2,5 m/s²) (3 s) =7,5 m/s
Därför är kroppens hastighet efter tre sekunder 7,5 m/s.