Förstå problemet
* Initial hastighet (U): 0 m/s (börjar från vila)
* acceleration (A): 5 m/s²
* avstånd (er): 160 m
* Tid (t): Vi måste hitta detta.
Ekvation av rörelse
Vi kan använda följande ekvation:
* s =ut + (1/2) at²
Lösning för tid
1. Ersätt värdena:
160 =(0) (t) + (1/2) (5) (t²)
2. Förenkla:
160 =(2.5) t²
3. Lös för T²:
t² =160 / 2,5 =64
4. Hitta T:
t =√64 =8 sekunder
Svar: Bilen tar 8 sekunder För att täcka de första 160 meter.