Förstå koncepten
* kraft (F): Push eller Pull som får ett objekt att accelerera. Mätt i Newtons (N).
* massa (m): Mängden materia i ett objekt. Mätt i kilogram (kg).
* acceleration (A): Hastighetshastigheten. Mätt i meter per sekund kvadrat (m/s²).
Newtons andra rörelselag
Newtons andra rörelselag säger: Force =Mass X Acceleration (F =m * a)
Lösning av problemet
1. Vi vet:
* Kraft (f) =200 n
* Acceleration (a) =5 m/s²
2. Vi måste hitta:
* Massa (m)
3. Omorganisation Formeln för att lösa för massa:
* m =f / a
4. Ersätt värdena:
* m =200 n / 5 m / s²
5. Beräkna:
* m =40 kg
Därför är cementblockets massa 40 kg.