• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Fysik
    Vad är den resulterande accelerationen när en obalanserad kraft på 100 N tillämpas på ett 5,0 kg -objekt?
    Så här löser du detta med Newtons andra rörelselag:

    Newtons andra lag:

    * kraft (f) =massa (m) x acceleration (a)

    Vi vet:

    * Kraft (f) =100 n

    * Massa (m) =5,0 kg

    Vi måste hitta:

    * Acceleration (a)

    Omarrangera formeln för att lösa för acceleration:

    * Acceleration (a) =kraft (f) / massa (m)

    Anslut värdena:

    * Acceleration (A) =100 N / 5,0 kg

    * Acceleration (a) =20 m/s²

    Därför är den resulterande accelerationen 20 m/s².

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com