1. Konvertera gallon per minut (gpm) till kubikfot per sekund (CFS)
* 1 gallon =0,1337 kubikfot
* 1 minut =60 sekunder
Därför:
* 722 gpm * (0,1337 ft³ / gallon) * (1 minut / 60 sekunder) ≈ 1,61 CFS
2. Beräkna rörets tvärsnittsarea
* Rördiameter =10 tum =10/12 fot =0,833 fot
* area =π * (diameter/2) ²
* area =π * (0,833/2) ² ≈ 0,545 kvadratmeter
3. Beräkna hastigheten
* hastighet =flödeshastighet / area
* hastighet ≈ 1,61 cfs / 0,545 ft² ≈ 2,96 fot per sekund (fps)
Därför är flödets hastighet genom 10-tums röret cirka 2,96 fot per sekund.