pv =nrt
Där:
* p är trycket (i atmosfärer, ATM)
* v är volymen (i liter, l)
* n är antalet mol
* r är den perfekta gaskonstanten (0,0821 l · atm/mol · k)
* t är temperaturen (i Kelvin, K)
1. Ordna om ekvationen för att lösa för tryck (P):
P =nrt / v
2. Anslut de givna värdena:
* n =0,683 mol
* R =0,0821 l · atm/mol · k
* T =326 k
* V =20,1 l
3. Beräkna trycket:
P =(0,683 mol * 0,0821 l · atm / mol · k * 326 k) / 20,1 l
P ≈ 0,919 atm
Därför är trycket i cylindern ungefär 0,919 atm .