• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vilken volym på 1,336 M NaOH skulle krävas för att titrera 47,2 ml 2,075 H2SO4?
    Så här löser du detta titreringsproblem:

    1. Skriv den balanserade kemiska ekvationen:

    2 NaOH (aq) + h₂so₄ (aq) → na₂so₄ (aq) + 2 h₂o (l)

    2. Bestäm mullvadarna H₂SO₄:

    * Konvertera volymen H₂SO₄ från ML till L:47,2 ml * (1 L / 1000 ml) =0,0472 L

    * Multiplicera volymen med molariteten för att hitta molen:0,0472 l * 2,075 mol/l =0,0979 mol h₂so₄

    3. Använd molförhållandet från den balanserade ekvationen för att hitta mol NaOH:

    * Molförhållandet NaOH och H₂SO₄ är 2:1.

    * Mol NaOH =0,0979 mol H₂SO₄ * (2 mol NaOH / 1 mol H₂SO₄) =0,1958 mol NaOH

    4. Beräkna volymen av NaOH -lösning:

    * Dela naOH -molen med NaOH -lösningens molaritet:0,1958 mol NaOH / 1.336 mol / L =0,1465 L NaOH

    5. Konvertera volymen till ML:

    * 0,1465 l * (1000 ml / 1 L) =146,5 ml

    Därför skulle du behöva 146,5 ml 1,336 M NaOH -lösning till titrera 47,2 ml 2,075 M H₂SO₄.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com