1. Identifiera atommassorna i elementen:
* Kol (c):12.011 Amu
* Svavel (er):32.065 AMU
2. Multiplicera atommassan för varje element med dess abonnemang i formeln:
* Kol (c):12.011 amu/atom * 3 atomer =36.033 AMU
* Svavel (er):32.065 AMU/ATOM * 2 Atomer =64.130 AMU
3. Lägg till resultaten från steg 2 för att hitta formelmassan:
* Formelmassa av C3S2 =36.033 AMU + 64.130 AMU = 100.163 AMU
Därför är formelmassan för C3S2 100.163 AMU.