1. Hitta den molmassan av pcl₃:
* Fosfor (P) har en molmassa på 30,97 g/mol
* Klor (CL) har en molmassa på 35,45 g/mol
* PCL₃ har en fosforatom och tre kloratomer.
* Molmassa av pcl₃ =(1 * 30,97 g/mol) + (3 * 35,45 g/mol) =137,32 g/mol
2. Använd molmassan för att konvertera mol till gram:
* gram =mol * molmassa
* gram =3,42 mol * 137,32 g/mol
* gram = 469,63 g
Därför finns det 469,63 gram fosfor triklorid i 3,42 mol föreningen.