• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vilken volym på 2,40 M SRCL2 behövs för att förbereda 525 ml 5,00 mm SRCL2?
    Så här löser du detta problem:

    1. Konvertera enheter:

    * Mållösning: 525 ml 5,00 mm SRCL2 måste omvandlas till liter (L) och mol per liter (m):

    * 525 ml =0,525 l

    * 5,00 mm =0,00500 m

    2. Beräkna mol SRCL2 i mållösning:

    * Använd formeln:mol =molaritet × volym

    * Mol av SRCL2 =0,00500 m × 0,525 l =0,002625 mol

    3. Beräkna volymen av stamlösning:

    * Använd formeln:volym =mol / molaritet

    * Volym av 2,40 M SRCL2 =0,002625 mol / 2,40 m =0,001094 L

    4. Konvertera till milliliters:

    * 0,001094 L =1,094 ml

    Svar: Du behöver 1.094 ml på 2,40 M SRCL2 för att framställa 525 ml 5,00 mM SRCL2.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com