• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Om du har 25 g zink och 300 g svavel, vad är massöverskottet?
    Så här bestämmer du massöverskottet:

    1. Skriv den balanserade kemiska ekvationen:

    Reaktionen mellan zink (Zn) och svavel (er) producerar zinksulfid (ZnS):

    Zn + S → ZnS

    2. Beräkna molmassan för varje reaktant:

    * Zn:65,38 g/mol

    * S:32,06 g/mol

    3. Beräkna mol av varje reaktant:

    * Moll av Zn =(25 g) / (65,38 g / mol) =0,383 mol

    * Moll av S =(300 g) / (32,06 g / mol) =9,35 mol

    4. Bestäm den begränsande reaktanten:

    Den begränsande reaktanten är den som först används och dikterar mängden produkt som bildas. För att räkna ut detta måste vi jämföra mullvillkoren från den balanserade ekvationen:

    * Den balanserade ekvationen visar ett 1:1 molförhållande mellan Zn och S. Detta betyder för varje 1 mol Zn, vi behöver 1 mol S för att reagera helt.

    Eftersom vi har 0,383 mol Zn och 9,35 mol s, kan vi se att vi har betydligt mer svavel än vad som behövs. Därför är zink (Zn) den begränsande reaktanten .

    5. Beräkna massan av överskott av reaktant:

    För att hitta massan av överskott av reaktant (svavel) måste vi först bestämma hur mycket svavel som behövs för att reagera med den begränsande reaktanten (zink):

    * Mol av S behövs =0,383 mol Zn * (1 mol S / 1 mol Zn) =0,383 mol S

    Nu kan vi beräkna massan av svavel som behövs:

    * Massa av S behövs =0,383 mol * 32,06 g/mol =12,27 g

    Slutligen, beräkna massan av överskott av svavel:

    * Massa av överskott av S =300 g (initial) - 12,27 g (behövs) = 287,73 g

    Svar: Massöverskottet är 287,73 g svavel .

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com