1. Hitta den molmassan av koldioxid (CO2):
* Kol (c):12,01 g/mol
* Syre (O):16,00 g/mol
* CO2:12.01 + (16.00 x 2) =44.01 g/mol
2. Beräkna antalet mol:
* Mol =massa / molmassa
* Mol =44,009 g / 44,01 g / mol
* Mullvader ≈ 1 000 mol
Därför innehåller flaskan cirka 1 000 mol koldioxidmolekyler.