1. Hitta den molmassan av N2O4:
* N (kväve) har en molmassa på 14,01 g/mol
* O (syre) har en molmassa på 16,00 g/mol
* Molmassa av N2O4 =(2 * 14,01 g/mol) + (4 * 16,00 g/mol) =92,02 g/mol
2. Konvertera gram N2O4 till mol:
* Mol av N2O4 =(massa av N2O4) / (molmassa av N2O4)
* Moll av N2O4 =8,16 g / 92,02 g / mol =0,0887 mol
3. Använd Avogadros nummer för att hitta antalet molekyler:
* Avogadros nummer =6.022 x 10^23 molekyler/mol
* Antal N2O4 -molekyler =(mol N2O4) * (Avogadros nummer)
* Antal N2O4 -molekyler =0,0887 mol * 6,022 x 10^23 molekyler/mol
* Antal N2O4 -molekyler =5,34 x 10^22 molekyler
Därför finns det cirka 5,34 x 10^22 N2O4 -molekyler i 8,16 g N2O4.