• Home
  • Kemi
  • Astronomien
  • Energi
  • Naturen
  • Biologi
  • Fysik
  • Elektronik
  •  Science >> Vetenskap >  >> Kemi
    Vilken volym behövs för att lagra 0,80 mol heliumgas vid 204,6 kp och 300 K?
    Så här löser du detta problem med den ideala gaslagen:

    1. Förstå den ideala gaslagen

    Den ideala gaslagen är en grundläggande ekvation inom kemi som relaterar trycket (p), volym (v), antal mol (n) och temperatur (t) för en idealisk gas:

    Pv =nrt

    Där:

    * R är den perfekta gaskonstanten (8.314 J/mol · k)

    2. Konvertera enheter

    * Tryck: Trycket ges i KPA (kilopascals). Konvertera den till Pascals (PA):204,6 kPa =204600 PA

    * Temperatur: Temperaturen ges i Kelvin (K), som är rätt enhet för den ideala gaslagen.

    3. Ordna om den ideala gaslagen som ska lösas för volym

    V =(nrt) / p

    4. Anslut värdena

    V =(0,80 mol * 8.314 J / mol · k * 300 K) / 204600 PA

    5. Beräkna volymen

    V ≈ 0,0097 m³

    6. Konvertera till liter (valfritt)

    Eftersom 1 m³ =1000 L är volymen i liter:

    V ≈ 9,7 l

    Därför skulle du behöva cirka 9,7 liter för att lagra 0,80 mol heliumgas vid 204,6 kPa och 300 K.

    © Vetenskap https://sv.scienceaq.com