Förstå Henrys lag
Henrys lag säger att lösligheten hos en gas i en vätska är direkt proportionell mot det partiella trycket på den gasen ovanför vätskan. Matematiskt:
* c =k h * P
Där:
* c är koncentrationen av den upplösta gasen (mol/L)
* k h är Henrys lagkonstant (mol/l · atm)
* p är det partiella trycket på gasen (ATM)
Beräkning
1. Identifiera de givna värdena:
* K h =6,4 x 10 ⁻⁴ mol/l · atm
* P =1,0 atm (partiellt tryck av N₂)
2. Tillämpa Henrys lagekvation:
* C =(6,4 x 10⁻⁴ Mol/L · atm) * (1,0 atm)
3. Lös för C:
* C =6,4 x 10 ⁻⁴ mol/l
Därför är lösligheten för N₂ i vatten vid 25 ° C och 1,0 atm 6,4 x 10⁻⁴ mol/l.