1. Bestäm molens h₂
* Molmassan för H₂ är 2,016 g/mol.
* Dela den givna massan av H₂ med dess molmassa:
200 g H₂ / 2.016 g / mol =99,2 mol H₂
2. Använd stökiometri för reaktionen
* Den balanserade kemiska ekvationen för reaktionen är:
C₂H₂ → 2H₂
* Denna ekvation berättar att 1 mol C₂H₂ producerar 2 mol H₂.
3. Beräkna molen med C₂H₂ behövs
* Eftersom förhållandet är 1:2 behöver vi hälften av molen C₂H₂ jämfört med H₂.
* Mol av C₂H₂ =99,2 mol H₂ / 2 =49,6 mol C₂H₂
4. Tillämpa den ideala gaslagen för att hitta volymen
* Den ideala gaslagen är:PV =NRT
* P =tryck (standardtryck är 1 atm)
* V =volym (vad vi vill hitta)
* n =antal mol (49,6 mol C₂H₂)
* R =idealisk gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)
* T =temperatur (standardtemperaturen är 273,15 K)
* Lösa för V:
V =(nrt) / p
V =(49,6 mol * 0,0821 l · atm / mol · k * 273,15 k) / 1 atm
V = 1110 l
Därför skulle cirka 1110 liter C₂H₂ krävas vid standardtryck för att få 200 gram H₂.