1. Hitta den molmassan av H₂O:
* H:1,01 g/mol (x 2 =2,02 g/mol)
* O:16,00 g/mol
* Total molmassa av H₂O:2,02 g/mol + 16,00 g/mol =18,02 g/mol
2. Använd formeln:
* mol =massa / molmassa
3. Anslut värdena:
* mol =150,0 g / 18,02 g / mol
* Mullvader ≈ 8,32 mol
Därför finns det cirka 8,32 mol H₂O närvarande i 150,0 g H₂O.