1. Hitta den molmassan av H2O:
* H (väte) har en molmassa på 1,008 g/mol
* O (syre) har en molmassa på 15.999 g/mol
* Molmassa av H2O =(2 * 1,008 g/mol) + 15.999 g/mol =18.015 g/mol
2. Använd formeln:
* mol =massa / molmassa
3. Beräkna:
* mol =7.038 g / 18.015 g / mol
* Mol ≈ 0,391 mol
Därför finns det cirka 0,391 mol H2O i 7.038 gram H2O.