1. Hitta den molmassan av vatten (H₂O):
* Väte (H) har en molmassa på cirka 1 g/mol.
* Syre (O) har en molmassa på cirka 16 g/mol.
* Molmassa vatten =(2 * 1 g/mol) + 16 g/mol =18 g/mol
2. Använd formeln:
* gram =mol * molmassa
3. Ersätt värdena:
* gram =1,57 mol * 18 g/mol
* gram =28,26 g
Därför finns det cirka 28,26 gram i 1,57 mol vatten.