1. Beräkna den molmassan för nh₄₂cr₂o₇
* Molmassa av n =14,01 g/mol
* Molmassa av H =1,01 g/mol
* Molmassa av CR =52,00 g/mol
* Molmassa av O =16,00 g/mol
Molmassa av nh₄₂cr₂o₇ =(2 * 14.01) + (8 * 1,01) + (2 * 52.00) + (7 * 16.00) =252.08 g/mol
2. Använd formeln:mol =massa / molmassa
* mol =0,025 g / 252,08 g / mol
* Mullvader ≈ 0,0001 mol
Därför finns det cirka 0,0001 mol i 0,025 g ammoniumdikromat.