1. Beräkna massan av platina:
* Densitet =massa / volym
* Massa =densitet * volym
* Massa =21,45 g/cm³ * 14,5 cm³
* Massa =310,525 g
2. Beräkna antalet mol:
* Mol =massa / molmassa
* Molmassa av platina (PT) =195,084 g/mol
* Mol =310,525 g / 195.084 g / mol
* Mullvader ≈ 1,59 mol
Därför finns det cirka 1,59 mol platina i 14,5 cm³.