1. Bestäm molmassan för Ascl₃:
* Arsenik (AS) har en molmassa på 74,92 g/mol.
* Klor (CL) har en molmassa av 35,45 g/mol.
* Eftersom det finns tre kloratomer i ascl₃ är den totala massan av klor 3 * 35,45 g/mol =106,35 g/mol.
* Molmassan för AsCl₃ är 74,92 g/mol + 106,35 g/mol =181,27 g/mol.
2. Använd följande formel för att beräkna massan:
Massa =mol * molmassa
Massa =4,75 mol * 181,27 g/mol
massa ≈ 860,77 g
Därför är massan av 4,75 mol arsenik triklorid ungefär 860,77 gram .