1. Förstå koncepten
* molalitet (M): Antalet mol lösta ämnen per kilo lösningsmedel.
* molfraktion (χ): Förhållandet mellan molens lösta ämnen och de totala molen för alla komponenter i lösningen.
2. Antaganden
* Vi antar att lösningstätheten är ungefär lika med vattendensiteten (1 g/ml). Detta är en rimlig tillnärmning för utspädda vattenhaltiga lösningar.
3. Beräkningar
A) Molalitet (M)
1. massa av lösta ämnen (HCOOH) och lösningsmedel (vatten):
* Anta 100 g lösning.
* Massa av HCOOH =30,1 g
* Massa vatten =100 g - 30,1 g =69,9 g
2. mol Solut (HCOOH):
* Molmassa av HCOOH =46,03 g/mol
* Moll av HCOOH =30,1 g / 46,03 g / mol =0,654 mol
3. Molalitet:
* Molalitet (M) =(Moles of Solut) / (kg av lösningsmedel)
* Molalitet (m) =0,654 mol / 0,0699 kg = 9,35 m
B) molfraktion (χ)
1. mol lösningsmedel (vatten):
* Molmassa vatten =18,02 g/mol
* Moll med vatten =69,9 g / 18,02 g / mol =3,88 mol
2. molfraktion av HCOOH:
* Molfraktion (χ) =(mol HCOOH) / (Total molens lösning)
* Molfraktion (χ) =0,654 mol / (0,654 mol + 3,88 mol) = 0,145
Därför är molaliteten för den myrsyralösningen 9,35 m, och molfraktionen av myrsyra är 0,145.